Quantcast
Channel: Muzej ratnog djetinjstva
Viewing all articles
Browse latest Browse all 58

Kako efikasno upravljati rastućom muzejskom kolekcijom?

$
0
0

Donosimo vam intervju sa Fernandom Flores, našom menadžericom monitoringa i učenja o sveobuhvatnom Sistemu za upravljanje kolekcijom (CMS) koji smo kreirali za potrebe različitih aktivnosti MRD-a.

Razvoj CMS-a radi djelotvornijeg upravljanja aktivnostima MRD-a

Muzej ratnog djetinjstva broji skoro 6000 eksponata u svojoj arhivi iz osamnaest, što minulih što aktuelnih, konflikata iz cijelog svijeta. Osim što ih redovito izlaže putem svoje postavke u Sarajevu, te na brojnim putujućim izložbama po svijetu, Muzej ima i online bazu (CMS) u kojoj se nalaze svi podaci o njima. Možeš li nam reći kako je nastajala baza i kome je sve namijenjena?

Ideja stvaranja sveobuhvatnog Sistema za upravljanjem kolekcijom (CMS) za dugoročan je projekat muzeja. Od svog osnutka, MRD je pažljivo bilježio učesnike kolekcije njihove priče i predmete, usmena svjedočenja i druge povezane podatke. U početku su ovi podaci čuvani u zasebnim datotekama. Iako je ova metoda bila pouzdana i sigurna, nedostajao joj je sistematičan i centralizirani pristup. Kako je muzej rastao, postalo je jasno da je potreban  jedan učinkovitiji način za bilježenje, upravljanje, praćenje i pristup podacima. Praktična potreba za djelotvornijim upravljanjem podacima, u kombinaciji sa željom za stvaranjem sveobuhvatne platforme, dovela je do razvoja CMS-a.

Kako bi postigli ovaj cilj, 2020. godine, muzej se udružio sa bh. kompanijom New Technologies Group (NTG). Zajedno smo stvorili prilagođenu bazu podataka izrađenu prema specifičnim potrebama muzeja. S obzirom na veliki opseg aktivnosti MRD-a i odlučnost da imamo najbolji mogući CMS koji će zadovoljiti te potrebe, bilo je ključno da kreiramo posebnu bazu, a ne da koristimo neki postojeći software.

Trenutno, primarni korisnici CMS-a su uposlenici MRD-a, koji bazu koriste za upravljanje arhivom i drugim muzejskim aktivnostima – izložbama, edukativnim programima i istraživačkim projektima. Pored toga, naši bliski saradnici, te projektni partneri također po potrebi mogu dobiti pristup podacima pohranjenim u CMS-u, te tako doprinijeti specifičnim i aktivnostima.

Dakle, iako CMS trenutno prvenstveno koriste timu MRD-a, on je od početka dizajniran kao budući resurs za vanjske istraživače i edukativne programe. Opsežne i detaljne informacije pohranjene u njemu pružaju vrlo važne uvide onima koji proučavaju utjecaj rata na djecu. Stoga je naš cilj osigurati da su kompleksna iskustva djece pogođene oružanim sukobima sačuvana i dostupna. Naš CMS dakle ne podržava samo unutrašnje procese i aktivnosti muzeja, već će također služiti kao centralizirani resurs za istraživanje i učenje. Ovo ispunjava misiju muzeja da dokumentira i sačuva iskustva djece pogođene sukobima, dok istovremeno doprinosi istraživačkim i obrazovnim naporima.

CMS je dostupan istraživačima, znanstvenicima i studentima

Pored priča, detaljnih podataka o eksponatima, te izložbama MRD-a, baza sadrži i informacije o više od 250 audio svjedočenjima učesnika i učesnica. Hoće li i oni biti dostupni istraživačima iz cijelog svijeta?

Usmena svjedočenja se prvenstveno bilježe u formatu video snimaka. Oni se potom transkribiraju i uređuju na izvornom jeziku. Svaki dio transkripta označava se ključnim riječima i selektira prema odgovarajućim temama. 

Trenutno radimo na unosu transkripata i njihovih oznaka u CMS, te razvijamo napredne funkcije pretraživanja za njih. To će omogućiti korisnicima da vrše pretraživanja po različitim parametrima, specifičnim oznakama i ključnim riječima. Sve te funkcije će u budućnosti omogućiti istraživačima da efikasno pretražuju transkripte prema potrebama vlastitih istraživanja. 

Hoće li oni imati direktan pristup bazi? Kakva će biti procedura? 

Kao što sam već spomenula, jedan od naših ciljeva je učiniti CMS dostupnim vanjskim istraživačima, znanstvenicima, studentima i drugima koji proučavaju teme koje muzej dokumentuje. Trenutno naš istraživački tim upravlja zahtjevima za pristup bazi, putem strukturirane procedure koja uključuje i potpisivanje Ugovora o pristupu, a kako bi se ispoštovala naša politika dokumentovanja svjedočenja. 

Iako bi slična procedura trebala ostati na snazi i u budućnosti, planiramo izraditi direktniji pristup dijelovima naše arhive, te je dodatno prilagoditi potrebama istraživača. Korisnici će moći izravno istraživati i pregledavati određene materijale iz naše opsežne baze podataka, bez obzira na to jesu li njihovi interesi široki ili vrlo specifični. Napredne mogućnosti pretraživanja omogućit će im da lako pronađu relevantna svjedočanstva, priče i predmete. Ovaj pojednostavljeni proces značajno će unaprijediti dijeljenje sadržaja s korisnicima. 

Jednostavnije upravljanje kolekcijama, istraživanjima, edukacijskim programima i izložbama

Bazu je moguće pretraživati putem brojnih parametara. Jesu li oni već bili razvijeni unutar metodologije MRD-a, ili su neki od njih posebno osmišljavani za potrebe jedne ovakve platforme?

Prije svega, važno je istaknuti da CMS nije samo siguran i učinkovit način pohrane podataka. On uključuje više parametara koji pojednostavljuju različite aspekte našeg rada, uključujući upravljanje kolekcijama, istraživanje, edukaciju i kuriranje.

Primjer za to je napredna funkcija pretraživanja koja povezuje sve glavne kategorije informacija MRD-a: učesnike kolekcije, priče, predmete i usmena svjedočenja. Ona omogućava pretraživanje na temelju različitih parametara, pružajući korisnicima mogućnost da pronađu opće i vrlo specifične informacije. Recimo, ako neko želi vidjeti sve plastične igračke i za njih vezane priče, iz perioda provedenog u podrumu ili skloništu tokom rata, koje su pripadale učesnicama kolekcije iz Bosne i Hercegovine uzrasta od 10 i 13 godina, CMS može pružiti ove rezultate u nekoliko klikova.

Mnogi od tih parametra već su bili dio metodologije MR-a, uključujući kategorije koje definiraju sadržaj priča, vrste predmeta (npr. igračka, pismo, fotografija) i materijale predmeta (npr. plastika, metal, tekstil), i druge. Međutim, prije razvoja našem CMS-a, sve te podatke nije bilo moguće pretraživati na tako efikasan način. 

Ali, kako smo nastavili usavršavati CMS, ukazala se potreba i za kreiranjem novih parametara. Na primjer, uveli smo parametar “ograničeno korištenje”, kako bismo označili materijala sa specifičnim zahtjevima ili razinama anonimnosti učesnika i učesnica kolekcije. Dodavanjem tog parametra dodatno smo im obezbijedili zaštitu privatnosti. Novi parametar je i “oblik predmeta” koji nam pomaže da razlikujemo 

2D i 3D predmete, što je ključno za kreiranje izložbi. Sada imamo i vrlo specifičan kod kojim obilježavamo gdje se naš predmet nalazi, od najopćenitijeg parametra (npr. u kojoj od država u kojima MRD ima svoje urede), pa sve do specifičnih detalja (npr. u kojoj tačno ladici ili mapi je pohranjen). 

Nadalje, čak i postojeće kategorije se neprestano proširuju kako bi se prilagodile novom sadržaju. Usvajamo ovaj dinamičan pristup kako bismo osigurali da naš CMS ostane jednostavan za korištenje i prilagodljiv različitim potrebama našeg rad.

U CMS se trenutno nalaze priče i svjedočenja na 19 svjetskih jezika

Sadržaj u CMS-u je višejezičan. Trenutno se u njemu nalaze priče i svjedočenja na 19 svjetskih jezika. Mnoge od njih su već prevedene na nekoliko jezika. Kakvi su planovi? Na kojim sve jezicima će biti dostupne sve priče i svjedočenja?

Radni jezik CMS-a je engleski, što osigurava njegovu univerzalnosti i upotrebljivost. Ali da, veliki dio sadržaja je višejezičan. Usmena svjedočenja se snimaju i transkribiraju na lokalnim jezicima učesnika i učesnica kolekcije. Ovi transkripti se zatim prevode na engleski, a često i na dodatne jezike po potrebi.

Slično tome, priče prikupljene na izvornim jezicima prevode se na engleski i druge jezike prema potrebi. Na primjer, određene priče su prevedene na rumunjski za privremenu izložbu u Bukureštu, a na nizozemski i albanski za izložbe koje smo imali u Nizozemskoj i na Kosovu. Naša stalna izložba u Sarajevu uključuje prijevode izloženih priča i na jezike poput kineskog i talijanskog zbog posjetilaca. Svi ovi višejezični zapisi su pohranjeni u CMS-u.

Stoga će broj dostupnih jezika u budućnosti ovisiti o našim tekućim projektima i potrebama. S ekspanzijom našeg rada, očekujemo dodavanje i drugih jezika u CMS kako bismo osigurali dostupnost i doseg našeg sadržaja.

Kao što si već istaknula CMS se stalno širi i razvija. Možeš li navesti još neke primjere u kojim će se sve pravcima razvijati u budućnosti?

Da, CMS je dinamična i evoluirajuća platforma. U početku nismo predvidjeli mnoge napredne karakteristike koje sada posjeduje. Osim pripreme CMS-a za vanjski pristup, planiramo ga nastaviti unapređivati dodavanjem novih karakteristika. Iako je CMS već visoko funkcionalan, prednost sistema po mjeri, upravo je sposobnost rasta, prilagodbe i proširenja prema potrebama MRD-a i njegovoj dinamici rada.

Naš smjer je kontinuirano procjenjivanje naših potreba i integriranje novih karakteristika u skladu s njima, te istovremeno eksperimentiranje s inovativnim rješenjima. Na primjer, jedna ideja je razviti specifičnu karakteristiku za izložbe koja bi  pomogla kustosima u njihovom kreiranju prema specifičnim zahtjevima.

Zadnje, ali ne manje važno, naš stalni prioritet je kibernetička sigurnost. Kako bismo implementirali napredne mjere zaštite privatnosti, angažiramo i stručnjake za reviziju cijelog sistema. 

Sve u svemu, CMS je centralno mjesto za mnoge aktivnosti MRD-a, uključujući upravljanje kolekcijama, istraživanje, obrazovanje i kuriranje izložbi. S obzirom na njegovu važnost, posvećeni smo njegovom kontinuiranom razvoju, čineći ga sve vrijednim alatom za sve naše aktivnosti.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 58

Trending Articles


Mlecni put - epizoda 3


Zabranjena ljubav - epizoda 212


DA LI SE NEKAD ŽIVJELO BOLJE? Evo šta se 1990. moglo kupiti za platu, a šta...


Hazreti Omer - epizoda 1


Provodi i sprovodi - epizoda 20


Bandini - Rade sve epizode !


Pitanje casti - epizoda 1


Najbolje kombinacije uz sive pantalone


Klint - „Drndavi akustični pank“


Internet Radio i Televizija - Zahtevi (Liste i Kanali)